ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΜΑΚΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕΙΟΝΟΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΜΑΚΩΝ ΠΟΜΑΚΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΠΟΜΑΚΟΧΩΡΙΑ ΞΑΝΘΗΣ ΒΙΝΤΕΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΡΘΡΑ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΓΛΑΥΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΜΑΚΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΣΜΙΝΘΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΜΑΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΡΑΚΗ ΔΗΜΑΡΙΟ ΠΟΙΗΣΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΜΥΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΜΑΚΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΕΧΙΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ ΩΡΑΙΟΝ ΚΙΜΜΕΡΙΑ ΜΑΝΤΑΙΝΑ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΜΟΣ ΠΟΜΑΚΩΝ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΠΡΟΣΗΛΙΟ ΠΕΤΡΙΝΑ ΓΕΦΥΡΙΑ ΠΟΜΑΚΟΙ ΘΕΡΜΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΣΑΤΡΕΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΕΜΕΝΗ ΧΑΡΤΕΣ ΚΟΤΥΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΤΟΠΩΝΥΜΙΑ ΦΥΣΗ ΑΣΚΥΡΑ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΜΟΥΦΤΕΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΠΑΧΝΗ ΛΙΒΑΔΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΑΛΜΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗ ΡΟΔΟΠΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΛΟΤΥΧΟ ΝΕΡΟΜΥΛΟΙ ΓΟΡΓΟΝΑ ΚΕΧΡΟΣ ΛΕΞΙΚΟΓΡΑΦΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΜΑΚΩΝ ΑΙΜΟΝΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΡΘΡΑ ΕΘΙΜΑ ΙΕΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΙΣΛΑΜ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ ΚΟΤΙΝΟ ΚΥΚΝΟΣ ΜΕΔΟΥΣΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ MYKH ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΑ ΕΘΝΟΛΟΓΙΑ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ ΕΡΑΝΟΣ ΘΕΟΤΟΚΟΣ ΚΑΡΔΑΜΟΣ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΜΑΚΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΚΟΤΑΝΗ ΛΙΒΑΣ ΜΕΛΙΒΟΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΠΕΚΤΑΣΙΣΜΟΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΧΟΡΟΙ ΠΟΡΤΑ ΡΕΥΜΑ ΡΟΜΑ ΡΟΥΣΣΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΜΑΚΩΝ ΓΛΑΥΚΗΣ ΣΥΝΘΗΚΗ ΛΩΖΑΝΝΗΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΧΛΟΗ ΑΙΩΡΑ ΑΚΡΑΙΟΣ ΑΛΙΚΟΧΩΡΙ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΒΑΚΟΥΦΙΑ ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΓΕΩΡΓΙΑ ΓΙΑΛΙΣΤΕΡΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΖΑΓΑΛΙΣΑ ΖΑΦΕΙΡΙΟ ΖΟΥΜΠΟΥΛΙ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΠΝΟΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΕΤΙΚΙΟ ΚΙΔΑΡΙΣ ΚΙΡΡΑ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΜΥΡΤΙΣΚΗ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΟΡΓΑΝΗ ΠΕΛΕΚΗΤΟ ΠΛΑΓΙΑ ΠΡΙΟΝΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ Πάχνη ΡΥΜΗ ΣΕΛΕΡΟ ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙ ΣΙΡΟΚΟ ΣΟΥΝΙΟ ΣΩΣΤΗΣ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΕΜΕΝΟΣ ΤΟΥΡΚΙΑ ΥΔΡΟΧΩΡΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΦΑΝΤΟΥΡΓΙΑ ΧΡΥΣΟ

Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2017

Διεθνές επιστημονικό συνέδριο για τους Πομάκους της Θράκης

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ -ΤΜHΜΑ ΙΣΤΟΡIΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΟΛΟΓIΑΣ
ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Κομοτηνή, 17-19 Μαρτίου 2017
«ΟΙ ΠΟΜΑΚΟΙ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ: 
ΠΟΛΥΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ»

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 17 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017
Αμφιθέατρο Παλαιάς Νομικής
18:00 – 18:30 Υποδοχή και εγγραφή Συνέδρων
18:30 – 19:30 Χαιρετισμοί
19:30 Κήρυξη έναρξης εργασιών του Διεθνούς Συνεδρίου από τον Πρύτανη του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, Καθηγητή κ. ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΚΑΡΑΜΠΙΝΗ

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: ΜΑΝΟΛΗΣ Γ. ΒΑΡΒΟΥΝΗΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΑΡΤΣΙΩΚΑΣ

19:30 – 19:45 SAWSAN KHDAIR
The Origins of Pomaks and their Genetic Relatedness with Other Mediterranean Populations

19:45 – 20:00 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ
Η γενετική κληρονομιά των Πομάκων

20:00 – 20:15 ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΥΔΙΚΟΣ
Πομάκοι: όρια και μεθοριακότητα

20:15 – 20:30 ΒΑΛΤΕΡ ΠΟΥΧΝΕΡ
Οι πομακικές παραλλαγές της παραλογής για το «Γεφύρι της Άρτας» στα βαλκανικά της συμφραζόμενα

20:30 – 20:45 ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ
Η Ροδόπη από την εγκατάσταση των θρακικών φύλων ως τα χρόνια της παρουσίας των Πομάκων

20:45 – 21:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
ΔΕΙΠΝΟ
ΣΑΒΒΑΤΟ, 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017
Β΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ_ΓΛΩΣΣΑ
Αίθουσα Α΄ Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ/CHAIR: ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΜΑΡΚΟΥ – ΒΙΚΥ ΜΠΑΦΑΤΑΚΗ

10:00 – 10:15 ELENA KANEVSKA-NIKOLOVA
Oykonyms in South Rhodopes (in the regions of Xanthi, Komotini, Soflou and Didimotika)

10:15 – 10:30 ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
Kak zhïvót mládïne Pomátsi?

10:30 – 10:45 ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΘΩΜΑΔΑΚΗ – ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΑΡΚΟΥ
Η Πομακική – ασθενέστερη ανάμεσα σε δύο κυρίαρχες γλώσσες

10:45 – 11:00 ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Λαλιές Πομάκων. Διαλεκτικοί θύλακοι της Ανατολικής Νοτιοσλαβικής στην ελληνική Ροδόπη

11:00 – 11:15 ΡΙΤΒΑΝ ΚΑΡΑ-ΧΟΤΖΑ
Αυτοτελής υπερσύγχρονος και ταχύτατος ορθογράφος (spell checker) για τα Πομακικά

11:15 – 11:30 ΑΒΡΑΑΜ ΣΑΛΑΣΙΔΗΣ
Τοπωνύμια στην πομακική κοινότητα Οργάνης

11:30 – 11:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
11:45-12:15 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Γ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ_ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
Παράλληλη
Αίθουσα Β΄ Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΑΥΔΙΚΟΣ – ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡΑΒΒΑ

10:00 – 10:15 VASILEIOS PAPADOPOULOS
Population Genetics of HbO-Arab Mutation in Pomaks of Greek Thrace

10:15 – 10:30 KONSTANTINOS ZAFEIRIS
On the Demography of the Pomaks in Greece: Temporal Trends and Future Research Activities

10:30 – 10:45 CHRISTIAN VOSS
Socio -and Contact- Linguistic Perspectives on Post-wall Pomakness

10:45 – 11:00 ΙΩΑΝΝΗΣ ΦΡΑΓΚΟΠΟΥΛΟΣ – ΝΙΚΟΛΑΣ ΚΑΡΑΝΙΚΟΛΑΣ – ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΡΚΟΥΡΙΔΗΣ – ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΣΕΡΕΤΗΣ
Εκλογική γεωγραφία και πολιτικές στάσεις των εθνο-πολιτισμικών ομάδων στην Π.Ε. Ξάνθης από το 1974 έως το 2015: μια προσέγγιση μέσα από τη διερεύνηση της ομάδας των Πομάκων

11:00 – 11:15 ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΡΙΜΠΑΣ
Η γλώσσα και η καταγωγή των Πομάκων υπό το φως της Βαλκανικής Ζώνης Γλωσσικής Επαφής

11:15 – 11:30 THEDE KAHL – ANDREEA PASCARU
Codifying Pomak: Political, Cultural and Scientific Arguments and Tendencies

11:30 – 11:45 STOYAN RAICHEVSKY
The Pomaks in Bulgaria. Names and Ethnocultural Characteristics

11:45 – 12:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
12:00 – 12:15 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

Δ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ_ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ
Αίθουσα Α΄ Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: ΒΑΛΤΕΡ ΠΟΥΧΝΕΡ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΡΙΜΠΑΣ – ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΑΡΚΟΥ

12:15 – 12:30 ΜΑΝΟΛΗΣ Γ. ΒΑΡΒΟΥΝΗΣ
Η ελληνική έρευνα και βιβλιογραφία για τους Πομάκους της Θράκης: κριτική θεώρηση

12:30 – 12:45 ΠΑΡΘΕΝΟΠΗ ΚΕΛΤΣΙΔΟΥ
Ιδρυτικοί μύθοι στους Πομάκους

12:45 – 13:00 VANYA MATEEVA
The Ritual – as an Emblem of the Community: Τhe Wedding in Draginovo – Velingrad, Bulgaria

13:00 – 13:15 NIKOLAOS KOKKAS
Pomak Folk Singers as Storytellers. Memory and Identity in the Pomak Communities of Western Thrace

13:15 – 13:30 RADKA BRATANOVA
Particularities of Folk Vocal Performance Style in the Rhodopes Mountains

13:30 – 13:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Ε΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ_ΙΣΤΟΡΙΑ
Απόγευμα
Αίθουσα Α΄ Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: ΜΑΝΟΛΗΣ Γ. ΣΕΡΓΗΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΧΑΡΑΤΣΙΔΗΣ

18:00 – 18:15 YAVOR SARAEV
Pomaks in Western Thrace in the first half of 20th Century

18:15 – 18:30 ΕΛΕΟΝΩΡΑ ΝΑΞΙΔΟΥ
Εθνικό Κράτος και Ετερότητα: Η περίπτωση των Πομάκων της Βουλγαρίας

18:30 – 18:45 OMER TURAN
The American Protestant Missionaries and Pomaks

18:45 – 19:00 ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΚΙΡΤΖΗΣ
Οι πληθυσμοί των Pomaks ή Pomakes σε γαλλικά περιοδικά γεωγραφικής, κοινωνιολογικής, πολιτικής κι εγκυκλοπαιδικής ύλης, των τελών του 19ου αιώνα και των αρχών του 20ού – Στοιχεία ιστορικά, κοινωνικά, πολιτισμικά, θρησκευτικά και δημογραφικά

19:00 – 19:15 ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΜΑΡΚΟΥ
Διασπορά σλαβόφωνων μουσουλμάνων στα Βαλκάνια. Ιστορικές διαδρομές και πολιτικές διαχείρισης της ταυτότητας σε συγκριτικό πλαίσιο

19:15 – 19:30 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
19:30 – 19:45 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

ΣΤ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ_ΙΣΤΟΡΙΑ
Αίθουσα Α΄ Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΑΛΚΑΒΟΥΚΗΣ – ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ

19:45 – 20:00 ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ
Χώρος, Τοπίο και Μνήμη. Η οργάνωση και η λειτουργία τους στην πομακική κοινότητα

20:00 – 20:15 CHRYSA MELKIDI
The Islamisation of the Pomaks and the Ahryan Mosque of Xanthi

20:15 – 20:30 ΑΘΗΝΑ ΚΟΝΤΑΛΗ
Ο εξισλαμισμός των Πομάκων της Θράκης και ο Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως Γαβριήλ (1636-1672)

20:30 – 20:45 ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΑΡΤΣΙΩΚΑΣ – ΑΒΡΑΑΜ ΣΑΛΑΣΙΔΗΣ
Ερείπια εκκλησιών σε Πομακοχώρια της Ξάνθης και της Ροδόπης

20:45 – 21:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
ΔΕΙΠΝΟ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 19 ΜΑΡΤΙΟΥ 2017
Ζ΄ ΣΥΝΕΔΡΙΑ_ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ – ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ – ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ – ΚΑΛΑΘΟΠΛΕΚΤΙΚΗ

Αμφιθέατρο Παλαιάς Νομικής
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΑΚΙΡΤΖΗΣ - ΕΛΕΟΝΩΡΑ ΝΑΞΙΔΟΥ

10:00 – 10:15 ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΙΑΠΗΣ
Καλαθοπλεκτική των Πομάκων της ελληνικής Θράκης

10:15 – 10:30 ΝΑΝΤΙΑ ΜΑΧΑ-ΜΠΙΖΟΥΜΗ
Παραδοσιακές τεχνικές και καταναλωτικές πρακτικές: κάνοντας μόδα την τεχνική μακραμέ των Πομάκων

10:30 – 10:45 ΣΤΕΛΙΟΣ ΜΟΥΖΑΚΗΣ
Υδροκίνητες προβιομηχανικές εγκαταστάσεις –νερόμυλοι– στα Πομακοχώρια της Κομοτηνής

10:45 – 11:00 ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΒΑΜΒΟΥΡΗ-ΔΗΜΑΚΗ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΒΑΣΑΚΟΣ
Περνώντας γεφύρια ανακαλύπτουμε πλευρές της ιστορίας των Πομάκων

11:00 – 11:15 ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΣΙΝΑΜΙΔΗΣ – ΜΑΡΑ ΖΑΧΑΡΑΚΗ
Από την ακμή και τα καπνόσπιτα, μέχρι την εγκατάλειψη και τις σύγχρονες οικοδομές. Μετασχηματισμοί της φυσιογνωμίας των ορεινών οικισμών των Πομάκων

11:15 – 11:30 ΘΑΝΑΣΗΣ Β. ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ
Οι Πομάκοι της Θράκης στο σύγχρονο ελληνικό μυθιστόρημα: εικονολογική προσέγγιση

11:30 – 11:45 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
11:45 – 12:00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

12:00 – 13:00 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ:
ΜΑΝΟΛΗΣ Γ. ΒΑΡΒΟΥΝΗΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΑΡΤΣΙΩΚΑΣ – ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΘΩΜΑΔΑΚΗ
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ:
ΒΑΛΤΕΡ ΠΟΥΧΝΕΡ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ SAWSAN KHDAIR CHRISTIAN VOSS ELENA KANEVSKA-NIKOLOVA ΡΙΤΒΑΝ ΚΑΡΑ-ΧΟΤΖΑ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΚΚΑΣ VANYA MATEEVA

12:45 – 13:15 ΣΥΖΗΤΗΣΗ
13:15 – 13:30 ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

13:30 - 14:30 ΠΡΟΒΟΛΗ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ Η νύφη του Καθρέφτη (σκηνοθεσία Δέσποινα Πανταζή), Εθνολογικό Μουσείο Θράκης - Αγγέλα Γιαννακίδου (με την ευγενική παραχώρηση της κας Αγγέλας Γιαννακίδου)

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΩΝ ΠΟΜΑΚΩΝ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ

Συμμετέχουν:
Εμινέ Μπουρουτζή (τραγούδι)
Βαγγέλης Δωρόπουλος (γκάιντα)
Αναστάσιος Φουρλάκης (λαούτο)
Γιάννης Καναργιέλης (κρουστά)


Α. ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

ΜΑΝΟΛΗΣ Γ. ΒΑΡΒΟΥΝΗΣ
Καθηγητής, Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας, Διευθυντής του Εργαστηρίου Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής
ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΑΡΤΣΙΩΚΑΣ
Αναπληρωτής Καθηγητής, Διευθυντής του Εργαστηρίου Ανθρωπολογίας, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δ.Π.Θ.
ΜΑΝΟΛΗΣ Γ. ΣΕΡΓΗΣ
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Γλώσσας Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών, Δ.Π.Θ.
ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΜΑΡΚΟΥ
 Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δ.Π.Θ.
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΟΚΚΑΣ
Εκπαιδευτικός
ΝΑΝΤΙΑ ΜΑΧΑ-ΜΠΙΖΟΥΜΗ
Δρ Λαογραφίας Δ.Π.Θ., Διδάσκουσα στο Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δ.Π.Θ.
ΒΙΚΥ ΜΠΑΦΑΤΑΚΗ
Αρχαιολόγος-Επικοινωνιολόγος, Γενική Γραμματέας των Διεθνών Βραβείων “Giuseppe Sciacca

Β. ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΠΑΡΤΣΙΩΚΑΣ
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας Δ.Π.Θ., Διευθυντής του Εργαστηρίου Ανθρωπολογίας, Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής
ΜΑΝΟΛΗΣ Γ. ΒΑΡΒΟΥΝΗΣ
Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δ.Π.Θ., Διευθυντής του Εργαστηρίου Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας
ΜΑΝΟΛΗΣ Γ. ΣΕΡΓΗΣ
Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Γλώσσας Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών, Δ.Π.Θ.
ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΑΛΚΑΒΟΥΚΗΣ
Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δ.Π.Θ.
ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΜΑΡΚΟΥ
 Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δ.Π.Θ.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ Κ. ΧΑΡΑΤΣΙΔΗΣ
Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Γλώσσας Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών, Δ.Π.Θ.
ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΡΑΒΒΑ
Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Δ.Π.Θ.